Get Adobe Flash player

Статті

Показник потужності: стандарт AES проти стандарту RMS

Хоча дана тема вже досить широко висвітлювалася, до нас як і раніше часто звертаються за консультаціями, і багато людей як і раніше перебувають у сумніві з приводу відмінності між ват, вираженими в форматі AES і ватами в форматі RMS. Тому ми і вирішили зупинитися на цьому питанні, щоб роз’яснити його по суті і розсіяти на цей рахунок всі сумніви.

Минуло вже більше року з тих пір, як в переліках технічних даних, показаних в проспектах гучномовців “Beyma”, значення потужності вказується по-новому, відповідно до стандарту Північноамериканського Товариства Аудіо-інженерів. На міжнародній арені ця організація здобула велику повагу, і майже всі її рекомендації дотримуються більшістю фірм-виробників професійних звукових систем по всьому світу. З цієї причини фірма-виробник гучномовців “Beyma” дотримується стандартів цієї організації ще з 1984 р, коли вперше з’явився її стандарт щодо технічних специфікацій компонентів професійної звукової апаратури.

Втомне навантаження гучномовців проводиться за рахунок рожевого шуму при пік-факторі 6 дБ, який фільтрується в робочій смузі частот гучномовця. Це випробування проводиться у відкритому просторі, тобто гучномовець випробовується без ящика (корпусу) або панелі, протягом двох годин. Виміряна потужність вважається дійсною в межах, коли параметри гучномовця не змінюються більш ніж на 10% щодо номінальних значень.

Фірма-виробник “Beyma” дотримувалася цю норму і в минулому, але з одним винятком. Потужність розраховувалася не відносно мінімального значення опору (імпедансу) (Zmin) моделі, що випускається, як рекомендується нормою AES, а щодо номінального значення опору даного вироби, відповідно до вказівок інших європейських норм. Такий метод давав значення потужності у ватах RMS.

Однак ось уже більше року минуло з тих пір, як назріла необхідність перейти на новий формат значень потужності. Адже більшість виробників компонентів для професійної апаратури вже перейшли з позначення потужності в стандарті RMS на стандарт AES, і порівняння різних моделей від різних виробників стало вельми скрутним. А оскільки запас потужності моделі – це один із найважливіших показників, на який звертають увагу при виборі того чи іншого виробу, ми вирішили повністю перейти на стандарт AES. А це тягне за собою зміну остаточних значень потужності, хоча реальна потужність гучномовця при цьому не змінюється.

Наприклад, модель “Beyma 18Р1000” із серії “18Р1000” з номінальним опором 8 Ом має значення Z min рівне 7,4 Ом на частоті 120 Гц. Так ось, в стандарті RMS потужність в 1000 Вт досягається при доданому напрузі 89 В RMS, тоді як ця ж потужність в стандарті AES еквівалентна 86 В RMS.

Значення мінімального опору – величина, яка не повинна набагато відрізнятися від номінального опору, а, отже, не повинна сильно впливати на величину, виражену в ватах.

Надзвичайно важливо, щоб виробники вказували в технічних характеристиках саме потужність щодо мінімального опору, як це робить фірма-виробник “Beyma”. Якщо це не так, то виробник приховує від користувача важливу інформацію. Адже якщо динамік має надзвичайно низьке значення Z min, то потужність в форматі AES буде сильно відрізнятися від теоретичної величини потужності RMS.

Коли ми використовуємо мінімальне значення опору, ми тим самим вказуємо максимально ефективне значення струму, який буде потрібно гучномовцю в режимі постійної роботи. При розрахунках за стандартом RMS цей факт не враховувався. Тому для двох різних динаміків, що мають один і той же запас потужності в форматі RMS, може знадобитися від підсилювача абсолютно різний струм.

При розрахунку номінальної потужності за критерієм AES, співвідношення між запасом потужності підсилювача і гучномовця є оптимальним. Саме в цьому криється одна з основних причин, чому більшість фірм-виробників перейшли на стандарт AES.

Крім усього іншого, багато фірм-виробники ще більше заплутують користувача, вводячи ще й свої власні винайдені ними стандарти показників потужності. Може бути, і з найкращими намірами дати три-чотири значення потужності, вони лише посилюють непорозуміння замість того, щоб розвіяти сумніви. Так ось, єдино правильне значення для порівняння гучномовців дає тільки стандарт AES. Тому для того, щоб Ви могли реально порівняти гучномовці, настійно рекомендуємо звертати увагу на надрукований ледь розбірливим шрифтом текст внизу проспекту з технічними даними вироби. 

1

На графіку:

Electrical Impedance Curve Z of 18P1000 vs. Frequency – Крива електричного опору Z моделі 18P1000 щодо частоти

Nominal Impedance Z – номінальний опір Z

Minimum Impedance Z min value point – точка, на яку припадає мінімальне значення опору Zmin.